Wydarzenia 2011-2012

12-17 czerwca 2012

Zielona szkoła w Ustroniu Morskim

Logo Fundacji Polska MiedźDyrektor, nauczyciele, rodzice oraz dzieci składają serdeczne podziękowanie Fundacji POLSKA MIEDŹ za otrzymane dofinansowanie w wysokości 8 000,00 zł na organizację tzw. Zielonej szkoły w Ustroniu Morskim pod hasłem „W KRAINIE NEPTUNA”. Dzięki temu wsparciu nasze piękne morze mogło zobaczyć dużo więcej dzieci, niż się spodziewaliśmy.

Szczególne podziękowanie składamy Pani Prezes Cecylii Ewie Stankiewicz oraz całemu Zarządowi Fundacji za zrozumienie, wsparcie i sprawienie radości wielu naszym najmłodszym.

A oto ich krótka relacja z pobytu:

W dniach 12-17 czerwca 2012 48 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Raszówce uczestniczyło w „zielonej szkole” w Ustroniu Morskim. Nasz wyjazd był możliwy dzięki ofiarności Fundacji „Polska Miedź”, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubinie oraz rodziców uczniów.

W ciągu sześciu dni mogliśmy poznać fragment bałtyckiego wybrzeża. Wspięliśmy się po 216 schodkach na latarnię morską w Gąskach, płynęliśmy statkiem po Bałtyku, oglądaliśmy zabytki i ciekawe miejsca w Kołobrzegu.

Odwiedziliśmy też skansen chleba. Wizyta tam to prawdziwa podróż do przeszłości, w czasy, gdy gospodynie przed rozkrojeniem świeżego bochna, naznaczały go krzyżem, a po posiłku skrupulatnie zbierały ze stołu każdy okruszek „naszego powszedniego” W tej, podróży w czasy wielkiego szacunku dla chleba, pomagała nam specjalnie przygotowana prelekcja dla dzieci o historii młynarstwa i piekarnictwa. Dzieci miały tez okazję wysłuchać pięknej bajki J. CH. Andersena „O dziewczynie, która podeptała chleb". Następnie każde dziecko otrzymało własny kawałek ciasta na bułeczkę, której nadawało wymyślony przez siebie kształt. Po upieczeniu naszych wymyślnych bułeczek zjedliśmy je z wielkim apetytem.

Wiele czasu spędzaliśmy na plaży. Zabawom w piasku towarzyszyły konkursy na ciekawe budowle oraz słuchanie legend i ciekawostek o Bałtyku. Wszyscy uczestnicy „zielonej szkoły” przeszli „chrzest morski” i spotkali się z Neptunem.

Po wizycie nad morzem pozostają wspomnienia i żal, że czas upływa tak szybko. Może za rok znowu będziemy oddychać świeżym, morskim powietrzem, słuchać szumu morskich fal i poczujemy złocisty piach pod swoimi stopami. Wracamy do domu. Jednak w naszej pamięci pozostają wspomnienia, niezapomniane wrażenia, no i oczywiście nowi przyjaciele, z którymi będziemy wspominać „zieloną szkołę”.

W imieniu dzieci
Iwona Niemiec

Jeżeli nie możesz otwrzyć tych plików, kliknij tutaj.