Wydarzenia 2011-2012

23 lutego 2012

Gminny Konkurs Recytatorski „Pegazik” 2012 w Raszówce

Do ciekawych wydarzeń artystycznych zaliczyć można tegoroczny Gminny Konkurs Recytatorski „Pegazik”, który odbył się 23 lutego na scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Raszówce. Już po raz drugi stała się ona miejscem spotkania młodych recytatorów reprezentujących szkoły podstawowe z Krzeczyna Wielkiego, Niemstowa, Siedlec, Szklar Górnych i Raszówki. Koordynatorem eliminacji był Urząd Gminy w Lubinie, który powierzył ich organizację Szkole Podstawowej w Raszówce. Za przygotowanie konkursu od strony merytorycznej i jego przeprowadzenie odpowiedzialna była nauczycielka j. polskiego – pani Agata Szczytyńska.

Celem imprezy było pogłębianie zainteresowania uczniów literaturą dla dzieci i młodzieży, stworzenie im możliwości własnej interpretacji utworów, wyrabianie dbałości o kulturę języka polskiego, a także rozwijanie umiejętności recytatorskich.

Konkurs otworzyła Dyrektor Szkoły Podstawowej w Raszówce pani Lucyna Szudrowicz, witając przybyłych gości. Następnie na scenie wystąpił zespół taneczny, prowadzony przez panią Marzenę Barską, który zadedykował wszystkim swój „Taniec zimowy”. Choć był on zimowy, to miał w sobie dużo ciepła i stanowił świetne wprowadzenie do konkursu, którego mottem stały się słowa Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego - „Sztuka jest wieczną wiosną”. Radość płynącą z piękna poetyckich metafor i naszego języka starali się wyrazić młodzi recytatorzy, którzy przedstawiali własne interpretacje utworów. Występowali oni na tle ciekawej wiosennej scenografii, wzbogaconej przez prezentację multimedialną.

Wspaniałe występy uczestników oceniało jury w składzie: Dyrektor Centrum Kultury „Muza” w Lubinie – pani Małgorzata Życzkowska - Czesak, Kierownik Referatu Oświaty Gminy Lubin – pani Barbara Tórz i przedstawiciel Gminnego Ośrodka Kultury w Raszówce – pani Mirosława Kuciejczyk. Przy ocenie brano pod uwagę dobór repertuaru, interpretację utworu, intonację, dykcję i ogólny wyraz artystyczny. Werdykt jury tegorocznego Gminnego Konkursu Recytatorskiego był następujący:

• I miejsce – Julia Pawlik ze Szkoły Podstawowej w Raszówce prezentująca fragm. prozy J. Twardowskiego „O owocu i liście stokrotnym”, opiekun artystyczny - pani Agata Szczytyńska,
  • II miejsce – Piotr Kowalczyk ze Szkoły Podstawowej w Szklarach Górnych recytujący wiersz K. I. Gałczyńskiego „Dyrektor i pomnik”, opiekun artystyczny – pani Agata Szymańska,
  • III miejsce – Oliwia Gołębiowska ze Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Siedlcach, która zaprezentowała wiersz J. Brzechwy „Hipopotam”, opiekun artystyczny – pani Anna Kraszewska,
  • wyróżnienie – Karolina Radulewicz ze Szkoły Podstawowej w Niemstowie recytująca wiersz D. Gellner „Zły humorek”, opiekun artystyczny – pani Halina Bezwerchna,
  • wyróżnienie – Paulina Ostrowska ze Szkoły Podstawowej w Raszówce prezentująca wiersz J. Brzechwy „Z motyką na słońce”, opiekun artystyczny – pani Agata Szczytyńska.

Laureaci gminnego konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Wójta Gminy Lubin, a także zostali zakwalifikowani do udziału w eliminacjach powiatowych XIII Regionalnego oraz XVII Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego „Pegazik” Szkół Podstawowych 2012, które odbędą się 10 marca 2012 r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Lubinie.

Z gminnych funduszy zakupione zostały również nagrody dla pozostałych uczestników konkursu za udział w eliminacjach, a także sfinansowano poczęstunek i transport.

Na zakończenie pani Lucyna Szudrowicz podziękowała wszystkim osobom zaangażowanym w organizację Gminnego Konkursu Recytatorskiego: Wójtowi Gminy Lubin – pani Irenie Rogowskiej, Kierownikowi Referatu Oświaty Gminy Lubin – pani Barbarze Tórz, konkursowemu jury, pani Agacie Szczytyńskiej odpowiedzialnej za przeprowadzenie konkursu, pozostałym nauczycielom oraz innym osobom, które udzieliły pomocy organizatorom. Duże podziękowania od pani Barbary Tórz otrzymała również pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Raszówce, która dołożyła wielu starań, aby konkurs przebiegł sprawnie i okazał się udanym projektem.

Agata Szczytyńska