Wydarzenia 2011-2012

7 grudnia 2011

Międzyszkolny konkurs "Każdy uczeń zna swoje obowiązki i prawa"

Dnia 7 grudnia 2011r. w pięciu Szkołach Podstawowych, Gminy Wiejskiej Lubin odbył się konkurs dla uczniów klas VI, pod hasłem „Każdy uczeń szkoły zna swoje obowiązki i prawa”.

Pomysł zorganizowania konkursu wypłynął od pedagoga szkolnego, Danuty Bartosz-Formago, pracującej w SP w Raszówce. Pomoc przy organizacji tego przedsięwzięcia oferowała p. Irena Wituszyńska, nauczyciel przyrody, bibliotekarz, wychowawca klasy VI.

Jak doszło do organizacji konkursu?

Trzydzieści lat pracy zawodowej pedagoga daje pełny obraz dzisiejszej młodzieży. Dynamika szkolnych przeobrażeń jest tak szybka, że życie szkolne, oparte na zasadach, regułach, kodeksach, regulaminach doprowadza do „zatracania” innych wartości. Obecnie uczniowie nie bardzo wiedzą, co to są obowiązki, również nie potrafią wymienić swoich praw, o których tak wszędzie głośno i o które się upominają. Żeby przybliżyć uczniom ważne sprawy, dot. tego zagadnienia, postanowiłam zrobić coś więcej niż tylko przeprowadzić kolejną jednostkę lekcyjno-informacyjną. Tak powstał pomysł na konkurs międzyszkolny. Ponieważ logistycznie nie można było tego zgrać, wspólnie z p. dyrektor postanowiłyśmy zorganizować to „wirtualnie”, w jednym terminie, ale każda szkoła na swoim terenie.

Do konkursu zostali zaproszeni uczniowie klas VI w: Krzeczynie Wielkim, Niemstowie, Siedlcach, Szklarach Górnych. Dyrektorom ww. placówek przesłano pismo przewodnie z ideą konkursu, oraz wszystkie niezbędne informacje, czyli: regulamin, pytania z odpowiedziami, zestawienia dla jury, materiały do konkurencji praktycznych. Wszystkie szkoły, po zapoznaniu się z przesłaną ofertą potwierdziły swój udział. Termin wyznaczono na 7 grudnia 2011r.

W tym dniu do zmagań teoretyczno-praktycznych przystąpiło 50 uczniów ww. szkół. Konkurs składał się z 9 pytań, w tym 6 otwartych i 3 praktycznych. Pytania teoretyczne dotyczyły: podania dat świąt państwowych, daty przyjęcia Konwencji o Prawach Dziecka, daty ratyfikacji przez Polskę, znajomości praw i ich interpretacji, znajomości Statutu Szkoły (obszar dot. obowiązków, praw ucznia oraz procedur odwoławczych). Część teoretyczna przeplatana była umiejętnościami praktycznymi. Uczniowie mieli wykonać plakat techniką dowolną. Inne zadanie polegało na prawidłowym ułożenia puzzli, symbolu sprawiedliwości, oraz napisu dot. praw dziecka (dla każdego ucznia inny).

Konkurs, a w zasadzie dobra zabawa zaczęła rozkręcać się w miarę upływu czasu, im bliżej końca, tym wszyscy chcieli go przedłużyć. Dobry doping rówieśników, oraz młodszych kibiców z klasy IV mobilizował uczestników do dania z siebie maksimum. Wszyscy wyciskali tzw. „ostatnie krople potu”.

I tak dobrnęliśmy do końca konkursu.

Oto jego wynik.

Uczniowie SP z Raszówki:

1. Chojnacka Amelia – I miejsce
  2. Kaczmarek Alicja – II miejsce
  3. Bendik Magdalena – III miejsce

• Czaja Natalia
  • Chocianowski Wojciech
  • Fełeńczak Michał
  • Ostrowska Paulina
  • Suliga Karolina

Uczniowie SP z Krzeczyna Wielkiego:

1. Jaszczyszyn Katarzyna-I miejsce
  2. Mędrala Michał – II miejsce
  3. Wieczorek Bartosz – III miejsce

• Bożek Igor
  • Hryniewicz Natalia
  • Osiadła Weronika
  • Rosa Mateusz
  • Rudek Amelia
  • Sawasz Katarzyna
  • Sawasz Donata
  • Strama Aleksandra
  • Szczerba Monika
  • Wieczorek Bartosz

Uczniowie SP z Niemstowa:

1. Goś Weronika – I miejsce

• Szułczyńska Martyna
  • Szewczynski Mariusz
  • Woch Klaudia

Uczniowie SP ze Szklar Górnych:

1. Blecharz Oliwia – I miejsce
  2. Zieleniec Magdalena – II miejsce
  3. Lisiecka Klaudia – III miejsce
  4. Owczarek Krzysztof – III miejsce

• Charchal Jolanta
  • Majek Marcin
  • Majchrzak Karolina
  • Mostkowska Kamila

Wszystkim uczestnikom podziękowano za aktywny udział, wykazanie się dużą porcją rzetelnie przygotowanej wiedzy „równą walkę w duchu fair-play”, a kibicom za solidną porcję dopingu.

Przystąpienie szkół do „wirtualnego konkursu” oraz uczestnictwo w nim tylu chętnych uczniów było możliwe dzięki dyrektorom i osobom bezpośrednio zaangażowanym w ich przeprowadzenie.

Pozyskane fundusze z Urzędu Gminy, z Referatu ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pozwoliły zafundować uczestnikom bogate nagrody rzeczowe.

Wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego przedsięwzięcia składamy serdeczne podziękowania.

Sprawozdanie przygotowała:
Danuta Bartosz-Formago