2 kwietnia 2008

Plebiscyt na ulubioną książkę dla dzieci w Gminie Lubin

W związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, który przypada 2 kwietnia – Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce wraz z filiami przeprowadziła plebiscyt na ulubioną książkę dla dzieci w Gminie Lubin. Udział w plebiscycie wzięło 461 uczniów z 6 szkół naszej gminy – w Raszówce, Niemstowie, filii w Osieku, Siedlcach, Szklarach Górnych oraz w Krzeczynie Wielkim. Szkoły chętnie włączyły się w naszą akcję promowania książek.

Dzieci chętnie wypełniały ankiety, których wyniki w poszczególnych szkołach przedstawiają się następująco:

1. SP w Raszówce – wypełniono 137 ankiet. Najpoczytniejsze książki to seria „Harry Potter”, „Dzieci z Bullerbyn” oraz „Ania z Zielonego Wzgórza”.
  2. SP w Niemstowie – wypełniono 79 ankiet. Najpoczytniejsze książki to „Chłopcy z Placu Broni”, „Królewna Śnieżka” oraz „Kot w butach”.
  3. SP w Niemstowie filia w Osieku – wypełniono 25 ankiet przez uczniów klas I-III. Najpoczytniejsze książki to „Brzydkie Kaczątko”, „Koziołek Matołek” oraz „Królowa Śniegu”.
  4. SP w Siedlcach – wypełniono 112 ankiet. Najpoczytniejsze książki to seria „Harry Potter”, „Dzieci z Bullerbyn” oraz „Kubuś Puchatek”.
  5. SP w Szklarach Górnych – wypełniono 36 ankiet przez uczniów klas IV-VI. Najpoczytniejsze książki to „Chłopcy z Placu Broni”, „Opowieści z Narnii” oraz „Ania z Zielonego Wzgórza”.
  6. SP w Krzeczynie Wielkim – wypełniono 72 ankiety. Ulubione książki uczniów to: seria „Harry Potter”. Baśnie Andersena oraz „Dzieci z Bullerbyn”.

Ulubioną książką dla dzieci z Gminy Lubin została seria „Harry Potter" J.K Rowling, na którą głosowało blisko 20% wszystkich uczniów biorących udział w plebiscycie.

Na II miejscu najchętniej czytanych książek są Baśnie H.Ch. Andersena, a na III „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren.
Wśród wskazywanych przez dzieci autorów na I miejscu mamy J.K Rowling, a w następnej kolejności H.Ch. Andersena oraz Jana Brzechwę.
Dzieci wpisywały na ankietach mnóstwo różnorodnych tytułów książek, z czego zasadniczą większość stanowią lektury szkolne. Wśród klas I-III są to w większości baśnie trzech największych bajkopisarzy - Andersena, Perraulta, braci J.i W.Grimm, a także „Dzieci z Bullerbyn”, „Kubuś Puchatek” natomiast wśród klas IV-VI dominują oprócz serii „Harry Potter”, „Ania z Zielonego Wzgórza”, „Chłopcy z Placu Broni”, „Pinokio”.

Seria „Harry Potter” miałaby zapewne szansę na zwycięstwo w plebiscycie na ulubioną książkę dla młodzieży, a nawet dorosłych. Tak więc, Harry podbił serca czytelników nie tylko na całym świecie, ale także w Gminie Lubin:).

Obchody Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród dzieci. Na długich przerwach, w szkołach, przygotowano gazetki okolicznościowe upamiętniające dzień 2 kwietnia oraz zrobiono wystawki książek przepięknie wydanych i bogato ilustrowanych, które przykuwały uwagę wielu małych czytelników. Odbyły się także lekcje biblioteczne
Wśród uczestników plebiscytu rozlosowane zostały nagrody książkowe, wręczone na apelach szkolnych.

Serdecznie dziękujemy uczniom za udział w plebiscycie, a dyrektorom szkół za współpracę.

Wioletta Olech
Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszówce