Wydarzenia 2006-2007

10 maja 2007

Gminny Konkurs Wieloprzedmiotowy dla klas 1-3 - "Wiosenny spacer po lesie"

Dnia 10 maja 2007 roku w Szkole Podstawowej w Raszówce odbył się Gminny Konkurs Wieloprzedmiotowy klas 1-3. Organizatorami konkursu byli nauczyciele kształcenia zintegrowanego SP w Raszówce.

Po powitaniu uczestników konkursu, zaproszonych gości oraz przedstawieniu komisji sędziowskiej przystąpiono do omówienia przebiegu konkursu, przydziału stanowisk i zaproszono dzieci do wspólnej zabawy.

Wiosenny spacer po lesie – motyw przewodni konkursu, wprowadziłl uczestników w świat wiosennej fauny i flory, połączony z obrazem i dżwiekiem przyrody. Dzieci z wielkim zaangażowaniem przystąpiły do rozwiązywania zadań konkursowych.

Reprezentanci sześciu gminnych szkół musieli wykazać się wiedzą z zakresu edukacji przyrodniczej, polonistycznej i matematycznej, którą zdobyli w trzyletnim cyklu kształcenia zintegrowanego.

Zadania konkursowe były bardzo interesujące, gdzyż rozbudziły dziecięcą ciekawość i zmotywowały do wysiłku umysłowego. Podczas konkursu wykorzystano nowoczesne metody aktywizujące. Dużą atrakcją okazała się przygotowana prezentacja multimedialna pod nazwą „Tajemnicze rośliny”. Zadanie to polegalo na odgadnięciu nazwy drzewa, krzewu oraz krzewinki leśnej. Punktacja tego zadania powiązana była z szybkością kojarzenia rośliny z prezentowanym opisem.

Inne ciekawe zadania konkursowe to m.in. „Kwitnąca polana”, czyli wyszukiwanie wśród wiosennych kwiatów jednego kwiatka leśnego, „Wiosenna mgła” - umiejscowianie nazw roślin w odpowiednich lukach na rysunku, „Leśny psotnik” – zdania prawdziwe i fałszywe związane z warunkami życia w lesie, znaczeniem lasów, pracą leśnika, znaczeniem szkółek leśnych oraz ochrona mrowisk, „Leśne ogniwa” – czyli tworzenie łańcucha pokarmowego z wybranych nazw roślin i zwierząt leśnych, „Leśna wykreślanka” – polegająca na wyszukiwaniu wyrazów związanych z lasem. Ostatnią pracą konkursową był tzw. „Kodeks przyrodnika”. Zadanie to polegało na wykonaniu plakatu związanego z zasadami właściwego zachowania się w lesie.

Podczas pracy komisji sędziowskiej reprezentancji szkół gminnych prezentowali swoje umiejętności wokalne, śpiewając piosenki o tematyce wiosennej. Następnie podsumowano i ogłoszono wyniki konkursu i wręczono nagrody oraz dyplomy.

• 1 miejsce – Szkoła Podstawowa w Raszówce
  • 2 miejsce – Szkoła Podstawowa w Siedlacach