Wydarzenia 2005-2006

3 czerwca 2006

Festyn rodzinny

3 czerwca 2006 r. odbył się w Szkole Podstawowej w Raszówce festyn rodzinny pod hasłem „Moje zdrowie w moich rękach”. Jego głównym celem była integracja środowiska lokalnego wokół spraw związanych z promocją zdrowia oraz zdrowym stylem życia.

Zgodnie z tradycją festyn rozpoczęła pani dyrektor Lucyna Szudrowicz. W swoim wystąpieniu nawiązała do szkolnego projektu zdrowotnego opracowanego przez p. Bożenę Fedor i p. Beatę Pytlik, na którego realizację szkoła otrzymała fundusze z tzw. małych grantów. Festyn rodzinny był podsumowaniem wszystkich działań podjętych w ramach tego projektu.

Na wstępie imprezy przedszkolaki oraz uczniowie klas I – VI zaprezentowali się w barwnych i niezwykle pomysłowych przebraniach za owoce i warzywa. Były marchewki, truskawki, pomarańcze, sałaty, ogórki i inne witaminki. Maluchy z przedszkola przedstawiły inscenizację znanego wszystkim wiersza Jana Brzechwy „Na straganie”. Niesamowity entuzjazm wzbudził wśród publiczności występ pierwszoklasisty, Alberta Kluzka, z piosenką Andrzeja Rosiewicza „Najwięcej witaminy...”. Towarzyszyła mu grupa uroczych „cudzoziemek”, lecz tą najpiękniejszą była oczywiście Polka.

Przygotowując się do festynu, każda klasa udekorowała swoje stanowisko zgodnie z wylosowaną kategorią, wykonała transparenty promujące zdrowy styl życia, wymyśliła też przepis na zdrową sałatkę owocowo-warzywną. Chętni uczniowie wzięli udział w konkursie literackim „Moje zdrowie w moich rękach”, plastycznym na „Logo szkoły promującej zdrowie” oraz fotograficznym „Z mamą, tatą na wycieczce”, ukazującym walory przyrodnicze i turystyczne najbliższych okolic. Nagrodzono wszystkich laureatów konkursów klasowych i indywidualnych.

Niewątpliwą atrakcją festynu było losowanie roweru ufundowanego przez władze gminy. W tym roku szczęście szczególnie uśmiechnęło się do ucznia klasy trzeciej, Grzegorza Żuberta, który nie posiadał jeszcze swojego roweru.

Podczas festynu, zgodnie z jego założeniami, nie brakło czynnego wypoczynku. Dzieci, jak i dorośli mieli możliwość sprawdzenia swej kondycji fizycznej w zabawach wysiłkowych oraz turnieju rowerowym.

Imprezie towarzyszyły również popisy wokalne oraz taneczne w wykonaniu najmłodszych, a „Giełda Piosenki Turystycznej” zachęciła wszystkich do wspólnego śpiewania.

Przygotowanie tak dużej imprezy, trwającej ponad cztery godziny, wymagało wiele wysiłku i zaangażowania nie tylko ze strony organizatorów. Dzieci przygotowywały elementy dekoracji, pomagały w przeprowadzaniu konkursów i przygotowywaniu potrzebnych materiałów. Rodzice oraz kucharki zadbali o część kulinarną, przygotowując zupę gulaszową z warzywami, napoje, owocowe ciasta i sałatki. Dzięki hojności sponsorów każde dziecko otrzymało drobny upominek.

Wielkim sukcesem imprezy było to, że udało się w pełni zrealizować projekt, a nawet rozszerzyć i zainteresować nim nie tylko środowisko szkolne, lecz również lokalne i gminne.

mgr Beata Pytlik i mgr Bożena Fedor