Wydarzenia 2005-2006

12 listopada 2005

Wieczornica z okazji Święta Niepodległości

W listopadzie 2005 roku nasza szkoła we współpracy z Radą Sołecką oraz Kołem Gospodyń Wiejskich już po raz drugi zorganizowała w świetlicy w Raszówce uroczystą wieczornicę z okazji Święta Niepodległości.

Przybyli na nią mieszkańcy miejscowości i okolicy, a wśród nich radni i przedstawiciele Rady Sołeckiej. W refleksyjny, pełen zadumy nastrój wprowadził wszystkich swoim wystąpieniem Przewodniczący Rady Sołeckiej - pan Jan Lewandowski. Dalszą część uroczystości wypełnił występ Teatru Trzydziestu Aktorów, prowadzonego przez panią Agatę Szczytyńską, oraz uczniów z koła muzycznego, którego opiekunem jest pan Piotr Widz. Przedstawieniu towarzyszyła dekoracja imitująca długą taśmę filmową z utrwalonymi najważniejszymi epizodami i postaciami z historii zniewolonej Polski. Uczniowie wystąpili w leśnej scenerii, wśród symbolicznych brzozowych krzyży powstańców i żołnierzy. Recytując wiersze, dokładali drew do podświetlonego od spodu na czerwono ogniska, śpiewali pieśni narodowe i partyzanckie. Pięknie brzmiał w tej scenerii „Mazurek Dąbrowskiego” czy słowa „Pana Tadeusza”. Nagle rozległa się wzruszająca melodia poloneza „Pożegnanie Ojczyzny” M. K. Ogińskiego, a młodzi aktorzy wykonali taniec. W tok przedstawienia włączone zostały autentyczne wypowiedzi uczniów naszej szkoły na temat tego, czym jest dla nich Ojczyzna.

Występ dzieci, ich zaangażowanie i postawa w czasie całej uroczystości zyskały duże uznanie wśród zebranych mieszkańców. (A.Sz.)