Get Adobe Flash player

PORADNIK DLA WSZYSTKICH UCZNIÓW, A SZCZEGÓLNIE ÓSMOKLASISTÓW


2 x NiE, czyli tego unikaj jak ognia
Narzekanie i panikowanie.
Negatywne nastawienie jeszcze nikomu nie pomogło, a kwaśna mina sprawi tylko, że trudniej będzie Ci zabrać się do obowiązków – które przecież i tak musisz wykonać!
Lepiej wrzesień przywitaj z uśmiechem, koncentrując się na tym, co Ci się uda w tym roku szkolnym.

Wakacyjne rozleniwienie
Czas powiedzieć sobie prawdę prosto w oczy – wakacje się skończyły i trzeba przejść w tryb: „Rok szkolny”. Oczywiście, przez chwilę może to być trudne, ale uwierz, że każdy dzień (a czasem nawet godzina!) zwłoki sprawi tylko, że później – będzie Ci tylko trudniej „wziąć się za siebie”. Lepiej więc zrób to od razu. Teraz, natychmiast.

Złe wrażenie
Spóźnienie na pierwszą lekcję? Pasemka kolorowych włosów? Za krótkie spodenki? Za głośna uwaga do koleżanki, gdy nauczycielka dyktowała regulamin? To wszystko może sprawić, że zrobisz Złe Pierwsze Wrażenie. Dlatego lepiej w tych pierwszych dniach naprawdę dołóż wszelkich starań, żeby wszystko było idealnie, na tip-top.

8 sposobów na dobry start:

1) Bądź aktywny
Zgłaszaj się na lekcjach, zadawaj pytania (byle na temat!), zgłaszaj się do konkursów i projektów. Im wcześniej tym lepiej! Wrześniowy zapał (niestety) nie trwa w nieskończoność, a wszystko, co zgromadzisz we wrześniu (chociażby dobra opinia) – zaprocentuje w przyszłości.

2) Bądź regularny
Jeśli do tej pory odkładałeś pisanie wypracowania na polski na ostatnią chwilę i miałeś zwyczaj spisywać matematykę na parapecie piętnaście minut przed lekcją – teraz czas porzucić te dziecinne i zgubne przyzwyczajenia! Jeśli chcesz odnieść szkolny sukces, musisz zaprzyjaźnić się z regularnością.
A więc codziennie (serio, codziennie!) sprawdzasz, co było zadane w danym dniu (a nie na dany dzień!), odrabiasz pracę domową i powtarzasz materiał z lekcji. Taka codzienna powtórka nie zajmie Ci dużo czasu, a mina nauczyciela, który wyrwie Cię do niespodziewanej odpowiedzi i usłyszy, że tak, wiesz, kiedy były wojny szwedzkie i nie, wcale Cię nie zaskoczyło pytanie o budowę nerki – bezcenna…

3) Myśl już o czerwcu
Ale to wcale nie oznacza, że masz na lekcjach zajmować się marzeniem o kolejnych wakacjach! Po prostu już teraz, we wrześniu, zwizualizuj sobie, co chciałbyś osiągnąć w czerwcu. Średnią powyżej 4,75? Piątkę z angielskiego? Egzamin zdany na ponad 170 punktów? Kiedy już ustalisz, do czego dążysz, poświęć dłuższą chwilę i zaplanuj, co musisz zrobić, żeby ten cel osiągnąć. Na pewno niezbędne będą regularne powtórki i korzystanie z własnych, solidnych notatek.

4) Zapisz się na zajęcia dodatkowe
Planując takie zajęcia, pilnuj jednak, żeby nie było ich za dużo (trudno efektywnie uczyć się biegając z lekcji na lekcję!) Wybierz też takie zajęcia, które będą autentycznie Twoimi – nie zapisuj się gdzieś, bo tam chodzi koleżanka albo „tyle lat chodziłaś na taniec, to szkoda byłoby to rzucić”. To Twój czas i Ty będziesz ponosić konsekwencje swoich wyborów.
Zapisz się na zajęcia, które mogą przydać Ci się w przyszłości (np. językowe) albo / i na takie, które „tylko” pomagają rozwijać pasję (np. plastykę). Uwaga! Nigdy nie rezygnuj z zajęć tylko dlatego, że ktoś Ci powiedział, że są „mało przyszłościowe”. Gdyby wszyscy tak myśleli, nie byłoby niejednego sukcesu tancerza, malarza itp.

5) Zaplanuj swój dzień
Czas spojrzeć prawdzie w oczy. Wakacje się skończyły, a wraz z nimi skończyły się możliwości wylegiwania się do południa w łóżku czy zarywania nocy, żeby obejrzeć filmik w Internecie. Przez najbliższe dziesięć miesięcy, chcesz tego czy nie, będziesz musiał podporządkować swoje życie szkole, nauce i egzaminowi ósmoklasisty. Lepiej już teraz się do tego przygotuj. Pamiętaj, że wypoczęty i odpowiednio odżywiony człowiek jest bardziej efektywny. Zaplanuj, o której godzinie będziesz wstawać (lepiej wcześniej niż później, żeby zdążyć np. zjeść śniadanie, a nie dojadać drożdżówką w szkole!) – i o której w związku z tym musisz się położyć, żeby przespać co najmniej 8 godzin. Zaplanuj czas na naukę (tak, tak, wyznacz konkretne godziny!) i – krótki! – czas na relaks w ciągu dnia.

6) Ogranicz aktywność w internecie
Przyznaj szczerze – na co poświęcasz najwięcej czasu w ciągu dnia? No właśnie.
O tym, że internet potrafi wciągnąć wiedzą chyba wszyscy. Sztuka w tym, żeby być jednak wśród tych „wciągniętych nie do końca”. To Ty rządzisz tym, ile czasu spędzisz online – a ile w realnym życiu.
Wyrzuć ze swojego dnia wszystkie nie przynoszące nic, ale bardzo czasochłonne, aktywności internetowe – przeglądanie portali społecznościowych, pisanie „zabawnych” komentarzy, oglądanie „śmiesznych”, a nawet naprawdę śmiesznych filmików – i wykorzystaj czas, który dzięki temu oszczędzisz, na coś naprawdę ważnego!

7) Zweryfikuj znajomych
Znane powiedzenie mówi: „Z kim przestajesz, takim się stajesz”. Początek roku szkolnego to doskonały moment, żeby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy Twoi dotychczasowi przyjaciele rzeczywiście „ciągną Cię w górę”. Czy są inspirujący, ambitni, czy czujesz się wśród nich bezpiecznie, czy możesz im powierzyć tajemnicę. Czy może to raczej ludzie, z którymi się zadajesz niejako z przypadku: bo razem usiedliście w pierwszej klasie albo bo blisko Ciebie mieszkają? Jeśli to ostatnie, to czas pomyśleć o zmianie paczki i poszukanie prawdziwych przyjaciół. Przyjaźń to zbyt cenna rzecz, żeby oddawać ją przypadkowym ludziom!

8) Symbolicznie oznacz początek nowego roku – jako nowego etapu
Kup nowy piórnik, plecak, komplet zeszytów… Cokolwiek, co sprawi, że poczujesz, że właśnie startujesz w nową, fantastyczną przygodę – którą z satysfakcją zakończysz w czerwcu.

Do dzieła i powodzenia!

Od 2004 roku w Polsce 12 października obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Komputera. Z tej okazji warto przypomnieć, że dla dzieci Internet jest oknem na świat, oferującym wiele możliwości rozwoju, nauki czy nawiązywania nowych znajomości, ale także może nieść za sobą pewne zagrożenia.

Dlatego dla rodziców bezpieczeństwo ich podopiecznych w Internecie powinno być tematem bliskim na co dzień – aby świadomie mogli edukować najmłodszych zarówno o korzyściach, ale także ewentualnych niebezpieczeństwach płynących z sieci.

W dzisiejszych czasach bycie online 24 godziny na dobę nie dotyczy tylko dorosłych, czy nieustannie korzystających z social mediów nastolatków, ale także coraz częściej młodszych dzieci. Dość naturalny, albo mało kogo dziwiący, jest widok malucha zręcznie posługującego się smartfonem, czy komputerem. Niestety często opiekunowie pozwalają dzieciom korzystać z Internetu bez ograniczeń, a co gorsza bez żadnej kontroli, ciesząc się chwilą spokoju. Często dorośli nie potrafią odpowiedzieć na pytania co ich dziecko robi w sieci, jakie treści ogląda, z kim rozmawia, w co zaczyna wierzyć pod wpływem nowo poznanych osób. Te pytania powinni zadać sobie wszyscy opiekunowie, aby uświadomić sobie, jakie skutki dla młodego, niedoświadczonego, a przede wszystkim często zbyt ufnego człowieka może mieć kontakt z treściami dla dorosłych, czy osobą o złych zamiarach.

Mądry rodzic, to świadomy rodzic

Chcąc uchronić najmłodszych przed ewentualnymi niebezpieczeństwami, które mogą spotkać ich w sieci nie należy zabraniać im korzystania z niej. Lepsze rezultaty osiągniemy ucząc i tłumacząc jak odróżniać to co dobrego i korzystnego oferuje Internet, od tego czego lepiej unikać i w co nie wierzyć. Jednak, aby uświadamianie dziecka było skuteczne, powinno obejmować nie tylko teorię, ale także praktykę. Dlatego warto z dzieckiem na początku wspólnie korzystać z cyberprzestrzeni, słuchać go uważnie i rozmawiać. Jeżeli dziecko samo zgłosi problem lub opisze sytuację, która wzbudziła w nim obawy, powinno mieć poczucie, że zawsze będzie potraktowane poważnie i ma do kogo się zwrócić o radę i wsparcie. Obserwacja własnego dziecka, codzienne rozmowy mogą zapobiec wielu niebezpiecznym sytuacjom, a dodatkowo pomogą zbliżyć się do siebie i poznać zainteresowania pociechy.

Pozorna anonimowość

Wielu użytkowników Internetu uważa, że są anonimowi w sieci, co daje im pewnego rodzaju poczucie bezkarności i przyzwolenie na nieuczciwe zachowania i praktyki wobec innych osób. – Anonimowość ta jest tylko pozorna, ponieważ każdy ruch w sieci zostawia po sobie ślad, a każda wypowiedź i czyn posiada swojego autora – realną osobę. Dlatego należy uświadamiać dzieci, że nikt kto je obraża, kto zachowuje się wobec nich niewłaściwie i agresywnie, nie jest bezkarny. Ponadto dziecko powinno być świadome, że ono samo nie jest anonimowe, więc każde jego zachowanie, każda przekazana informacja, zdjęcie, czy poufne dane pozostają w sieci nawet po wylogowaniu i mogą trafić w niepowołane ręce – komentuje podkom. Katarzyna Świątek z Biura Prewencji KGP.

Zaufanie pod kontrolą

Dziecięca ufność przede wszystkim wykorzystywana jest przez osoby o złych zamiarach, które często podszywają się pod rówieśników swoich rozmówców, aby ci jeszcze bardziej im zaufali. – Częstą praktyką jest wykorzystywanie wizerunków i profili innych osób, aby ukryć swoje prawdziwe intencje. Manipulowanie najmłodszymi użytkownikami Internetu jest łatwiejsze i może być niebezpieczne w skutkach, jeżeli w porę nie zostanie rozpoznane i zakończone przez opiekunów. Manipulacja, wyłudzanie poufnych i prywatnych informacji, w efekcie nawet szantaż, to coraz bardziej powszechna praktyka, przybierająca różne niebezpieczne formy. Nieświadome zagrożeń dziecko, nawiązuje znajomość z „rówieśnikiem”, który po zdobyciu zaufania nakłania je do dzielenia się coraz bardziej prywatnymi informacjami. Często wirtualny „rówieśnik” jako pierwszy wiele o sobie mówi, sam wysyła zdjęcia, z czasem coraz bardziej śmiałe, nakłaniając do tego samego dziecko.[1] To dziecko, które odpowiednio wcześniej zostało uświadomione o różnych niebezpieczeństwach płynących z sieci poczuje się zaniepokojone i będzie dla niego naturalne, by zaalarmować o zaistniałej sytuacji bliskie osoby. Pamiętajmy też, że istnieją specjalne programy tzw. „kontroli rodzicielskiej”, uniemożliwiające uruchomienie zakazanych dla dzieci treści, są ogólnodostępne i mogą stanowić wsparcie dla opiekunów, których pociechy zaczynają przygodę z Internetem.

Istotne jest, aby wspólnie z dziećmi tworzyć bezpieczną cyberprzestrzeń, która rzeczywiście będzie otwartym, pełnym możliwości oknem na świat, a nie niebezpieczną, pozbawioną kontroli strefą. Należy pamiętać, że wielu zagrożeń, czy stresujących sytuacji można uniknąć, kiedy świadomie korzysta się z Internetu. W tym celu konieczne jest szerzenie wiedzy na temat cyberprzestrzeni, a także współpraca rodziców z nauczycielami, jak również stosowanie odpowiednich zabezpieczeń. Dzięki temu każdy dzień będzie dla dziecka Dniem Bezpiecznego Komputera.
[1] Źródło: www.dyzurnet.pl


Odrabianie lekcji nie będzie codzienną udręką, jeśli zostaną stworzone odpowiednie warunki do pracy. Dziecko musi nauczyć się pracować samodzielnie.
 Właściwe przygotowanie. Dla dziecka odrabianie lekcji jest z reguły wielkim problemem i często prowadzi do znacznych konfliktów między nim a rodzicami. Praca domowa uniemożliwia często robienie innych, bardziej atrakcyjnych rzeczy. Koledzy z podwórka nawołują, dzwonią do drzwi; komputer i telewizja kuszą. Jak w takich warunkach dziecko ma się skoncentrować? Inne dzieci siedzą przez pół dnia przy biurku, gapią się przed siebie albo wygłupiają, i nic z tego nie wychodzi. Inne znów regularnie zapominają co było zadane, gdyż uważają, że w ogóle nie było żadnej pracy domowej. Również i w tym przypadku można dokonać pewnych zmian strukturalnych.
 Zeszyt prac domowych. Do dzieci często nie dociera, co mają zadane. Dlatego powinny prowadzić zeszyt prac domowych i zapisywać w nim zadane lekcje. Jeżeli Twoje dziecko nie daje sobie z tym rady, poproś jego koleżankę/kolegę o sprawdzenie, czy zapisało pracę domową.
Warunki pracy. Dziecko powinno mieć stworzone odpowiednie warunki do pracy.
 Dzieci nie powinny odrabiać lekcji w pokoju stołowym, czy w kuchni, gdyż na tej przestrzeni wiele rzeczy zakłóca spokój, a wtedy naprawdę trudno się skoncentrować na pracy. Kiedy po pomieszczeniu, w którym dziecko ma odrabiać lekcje, kręcą się inne osoby, włączone jest radio czy telewizor nie sposób oczekiwać, że zadanie zostanie wykonane właściwie. Sporo dzieci odrabia lekcje, siedząc przed włączonym telewizorem. Jeśli dziecko odrabia pracę domową w obecności matki, istnieje niebezpieczeństwo, że przy pojawieniu się najmniejszych trudności będzie szukało u niej pomocy. Mama jest zawsze pod ręką i dlatego często nadużywa się jej wsparcia. Dziecko powinno się przede wszystkim nauczyć wytrwałości i przyzwyczaić się, że nie wszystko od razu się udaje. Musi nauczyć się dokładania wysiłku, żeby dotrzeć do celu. Nie chodzi tutaj o odmawianie dziecku pomocy, tylko o pomaganie mu taki sposób, żeby wzrastało jego poczucie odpowiedzialności i samodzielność. Zatem postarajcie się doprowadzić do tego, żeby dziecko odrabiało lekcje we własnym pokoju albo w takim pomieszczeniu, gdzie może być samo.
Spokojne miejsce do pracy. Miejsce pracy dziecka ma szczególne znaczenie. Jest istotnym warunkiem efektywnej nauki. Powinno być tak dostosowane do potrzeb dziecka, żeby malec dobrze się w nim czuł. Muszą być przy tym spełnione pewne warunki:
•    Miejsce pracy powinno być jasne. Nie oznacza to jednak, że biurko koniecznie musi być usytuowane przy samym oknie.
•  Biurko i miejsce do siedzenia muszą być dopasowane do wzrostu dziecka.
•  Właściwe oświetlenie miejsca pracy - najlepiej, jeśli światło pada z lewej strony stołu czy biurka.
• Miejsce pracy powinno być uporządkowane. Jeśli przed rozpoczęciem pracy trzeba długo szukać zeszytów, powstaje u dziecka stres, jeszcze zanim wzięło się do lekcji.
•  Zabawki czy podręczniki, których dziecko nie potrzebuje przy odrabianiu lekcji, powinny być sprzątnięte z biurka.
•  Niezbędne przybory szkolne (ołówki, słowniki, kalkulator) powinny zawsze być pod ręką.
• Wskazane jest prowadzenie terminarza, w którym dziecko może zapisać daty klasówek, oddawania prac, wycieczek klasowych, a także prywatnych spotkań.

Reguły ułatwiające naukę i pracę:
•    Dziecko odrabia lekcje samodzielnie.
•    Podczas odrabiania lekcji, oglądanie telewizji czy słuchanie radia jest zabronione.
•    Zeszyty z pracą domową są odkładane na jedno miejsce.
•    Po odrobieniu lekcji wszystkie przybory wracają na swoje miejsce.
•    Po odrobieniu lekcji trzeba zapakować tornister na następny dzień.
•    Ustal z dzieckiem określony porządek materiałów do nauki poszczególnych przedmiotów.
•    Na zakończenie: konsekwentnie przestrzegaj tego, żeby dziecko zaczynało zabawę dopiero po odrobieniu lekcji.
Dziecko nie będzie z własnej inicjatywy wprowadzało w życie i przestrzegało tych reguł. To Ty musisz je do tego dopingować i towarzyszyć mu przez jakiś czas w utrwalaniu tych zasad. Unikaj przy tym pretensji. Sformułuj konieczność dokonania zmian jako wspólne przedsięwzięcie (“musimy jeszcze...”). Główny ciężar wdrożenia tych zasad spoczywa jednak zawsze na dziecku. W ten sposób pomagasz dziecku przyswoić sobie pewną dyscyplinę. Nie denerwuj się, jeśli Twoje starania nie spotkają się z entuzjastyczną reakcją. Dla wdrożenia tych reguł potrzebny jest czas (parę miesięcy, rok, a nawet dłużej).
Nauka samodzielnej pracy
Zanim dziecko zacznie odrabiać lekcje, omów z nim, co ma do zrobienia. Niech przejrzy w Twojej obecności zeszyty i oceni, czy samo da sobie z tym radę i czy będzie miało problemy ze zrozumieniem. Pomóż mu zrozumieć zadania. Jeśli nie ma już żadnych problemów, dziecko powinno usiąść w swoim pokoju i wziąć się do lekcji. Jeśli pojawią się trudności, dziecko powinno dać sobie z nimi radę samodzielnie, nawet jeśli popełni jakiś błąd. Ważne jest, żeby ten wysiłek podjęło samo. Jeśli Twoje dziecko, mimo ustaleń, ciągle prosi o pomoc, narzeka czy płacze, staraj się nie ulegać. Dodaj mu odwagi i przypomnij o ustaleniach.
Ani dla Ciebie, ani dla dziecka konsekwentne trzymanie się tych zasad nie będzie łatwe. Wytrwanie przy swoich wymaganiach jest konieczne. Nie oczekuj, że wszystkie problemy rozwiążą się z dnia na dzień.
 Praca domowa służy przede wszystkim pogłębianiu i utrwalaniu przyswajanego w szkole materiału: jeśli stwierdzisz, że dziecko często lub stale ma problemy ze zrozumieniem poleceń, powinieneś porozmawiać z nauczycielem lub zwrócić się do pedagoga Zanim przysposobisz dziecko do samodzielnego odrabiania prac domowych, porozmawiaj o tym z wychowawcą. Powinien być poinformowany o twoim zamiarze. Musi wiedzieć, dlaczego praca domowa dziecka czasami jest niepełna czy zawiera błędy. Taka samodzielna praca umacnia odpowiedzialność dziecka, a tym samym rozwija jego zdolność koncentracji i wytrwałość. W przypadku odrabiania lekcji poczucie odpowiedzialności to ważny środek wychowawczy. Jeśli dziecko robi dużo błędów, albo jego samokontrola jest zbyt mała, wskazana jest kontrola przez rodziców. Po przejrzeniu pracy domowej dziecka, poinformuj je, ile zrobiło błędów (nie mów dokładnie, jakie to były błędy). Na początku możesz dziecku nieco ułatwić znalezienie błędów, zakreślając np. pewien obszar w zeszycie, czy informując, że błędy znajdują się w pierwszej części tekstu czy w pierwszych czterech linijkach. W zależności od postępów dziecka możesz dowolnie powiększać wskazywany obszar błędów. Dzięki takiemu postępowaniu przyczyniasz się do wyrobienia poczucia odpowiedzialności i samokontroli u dziecka. Uczy się ono, że na skutek braku skupienia ma więcej do zrobienia i że wszystko musi być wykonane samodzielnie, a nie przez rodziców.


Wyszukiwanie na stronie

Polub nas!

Ostatnio w galerii