Get Adobe Flash player

4 maja obchodzony jest „Międzynarodowy Dzień Strażaka”. Patronem STRAŻAKÓW jest św. FLORIAN. A dlaczego ta postać...? Święty Florian od młodych lat walczył w armii cesarza rzymskiego. W okresie prześladowań chrześcijan wstawił się za chrześcijańskimi legionistami, za co został skazany na karę śmierci, właśnie dnia 4. maja. W armii cesarskiej, obok funkcji wojskowych, dowodził też oddziałem gaśniczym. Według legendy, ocalił on płonącą wioskę tylko jednym wiadrem wody. Kościół ustanowił go patronem wszystkich tych, których zawody wiążą się z ogniem, a więc: strażaków, hutników i koksowników, kominiarzy, garncarzy, a także piekarzy. Na obrazach przedstawiany jest najczęściej w stroju rzymskiego oficera z naczyniem z wodą do gaszenia ognia lub wprost gaszącego pożar.

Co my – trzecioklasiści sądzimy o pracy STRAŻAKÓW? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi wypowiedziami w szkolnej „Galerii”. WSZYSTKIM ZAŚ STRAŻAKOM Z CAŁEGO SERCA DZIĘKUJEMY ZA POŚWIĘCENIE I GOTOWOŚĆ NIESIENIA POMOCY! NIECH ŚWIĘTY FLORIAN ZAWSZE OTACZA WAS OPIEKĄ, NIE TYLKO W PRACY, ALE I W CODZIENNYM ŻYCIU! JESTEŚMY Z WAS DUMNI I PODZIWIAMY WASZĄ ODWAGĘ!

            ze wspomnień naszej wychowawczyni:

            …Kiedyś, podczas klasowego spotkania ze strażakiem, zadałam pytanie: Dlaczego został Pan strażakiem...? Odpowiedź była krótka i jednoznaczna: ...bo zawsze jesteśmy pierwsi na miejscu zdarzenia... Te słowa mówią same za siebie i pamiętam je do dziś, choć minęło już klika lat od owego spotkania...

Wyszukiwanie na stronie

Polub nas!

Ostatnio w galerii