W kwietniu b.r. uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej wyjechały do Chocianowa na bezpłatne pszczelarskie warsztaty edukacyjne, organizowane przez Stowarzyszenie LGD „Wrzosowa Kraina” pod nazwą „Działania edukacyjne o obszarze Wrzosowej Krainy”.

Zajęcia zostały poprowadzone bardzo profesjonalnie przez panie, które wykazały się wiedzą merytoryczną, nawiązały wspaniały kontakt z dziećmi i potrafiły je od pierwszych chwil zainteresować tematem. Zajęcia miały na celu zapoznanie uczestników z życiem pszczół i ich ogromnym znaczeniem, jakie pełnią w środowisku naturalnym. Podczas spotkania uczniowie poznali pracę pszczelarza, dowiedzieli się jak się wybiera miód z ula i do czego służą tajemnicze sprzęty tj. podkurzacz i podkarmiaczka. Wszyscy z zapartym tchem obserwowali na ekranie żywe owady, zobaczyli również jak wygląda podział ról i organizacja życia w pszczelej rodzinie. Poznali zasady dotyczące bezpiecznego kontaktu z owadami, mieli okazję przymierzyć stroje pszczelarskie oraz spróbować przepysznego miodu. Uczniowie wykazali się także zdolnościami manualnymi, a ich zadaniem było wykonanie świeczki z plastra miodu i pszczelej opaski na głowę. Każdy otrzymał pamiątkowy prezent w postaci sylwety owada w wersji 3D, który został samodzielnie złożony przez dzieci, słoiczka złocistego miodu z orzechami oraz karty informacyjnej z miodowymi ciekawostkami. Przekazane ciekawostki przyrodnicze były weryfikowane w zajęć szkolnych, podczas których m.in. klasa 1a wykonała przepiękne lapbooki na temat pszczół.

Serdeczne podziękowania należą się również Referatowi Ochrony Środowiska w Gminie Lubin, który zasponsorował najem autokarów dla naszych dzieci, by mogły wygodnie dojechać na te ciekawe warsztaty. MB