Kazimierz Szymeczko - mieszka i pracuje w Rudzie Śląskiej. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Śląskim. Laureat międzynarodowego konkursu literackiego Uwierz w siłę wyobraźni. Autor Historii Polski w opowieściach, Pomolowanej historii i wielu opowiadań dla młodszych dzieci, które publikował między innymi w „Świerszczyku”. Jego powieść Czworo i kości otrzymała nominację do nagrody Książka Roku 2011, a powieść Tetrus - do nagrody Książka Roku 2015. W 2013 roku został uhonorowany tytułem Ambasador Polszczyzny Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej.

5.04.2019 w świetlicy wiejskiej w Raszówce gościł Kazimierz Szymeczko, autor opowiadań dla dzieci i książek dla młodzieży.

Na spotkanie z autorem przybyli uczniowie klas czwartych, piątych i szóstej. Na początku spotkania pisarza przywitała dyrektor Biblioteki Wiejskiej Wioletta Olech, a następnie gość w kilku zdaniach się przedstawił. Jak mówił, pierwszy jego literacki tekst ukazał się w 1996 roku w „Guliwerze”, a potem ukazywały się już jego opowiadania i książki. – Od jakiegoś czasu mogę przedstawiać się jako pisarz – powiedział. Dalsza część spotkania przebiegała już w formie rozmowy – dzieci zadawały pytania, a miały ich mnóstwo. Pytały gościa m.in. o to, jak zaczęła się jego przygoda z pisaniem, jak długo pisze, skąd czerpie pomysły, ile książek napisał, która jest najdłuższa, jakie książki sam lubi czytać, czy trudno jest pisać dla dzieci, a także o to, czy ma żonę i dzieci.

Kazimierz Szymeczko ciekawie i z humorem odpowiadał na każde pytanie Przy okazji pokazywał swoje książki, w tym: Piastowskie Orły, Odzyskana niepodległość, Husarskie skrzydła, Od morza do morza, Tuwimowo, A to historia, Pościg za czarną hondą, Walka o wolność i najmłodsze „swoje dziecko” – Gołąbek niepokoju. Mówił, że pisarz musi mieć pomysły na książki i umieć je przelać na papier. Zapytany o liczbę książek odpowiedział, że napisał 200 różnych tekstów, w tym 20 książek, a gdyby policzyć wszystkie jego książki, które zostały wydrukowane, to byłby ich cały jeden wagon kolejowy.

Jak podczas każdego spotkania autorskiego na koniec dzieci ustawiły się z nowo zakupionymi książkami w kolejce po autograf i pamiątkowe zdjęcie. AD