Get Adobe Flash player

Światowy Dzień Zespołu Downa ustanowiono z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa w roku 2005. Od roku 2012 został objęty patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Pierwszy raz obchodzono ten dzień w 2006 roku.

Nie bez przyczyny dzień ten wyznaczono na 21 marca. Nie tylko jest to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, który uosabia narodziny nowego życia i narodziny niezwykłych ludzi, ale przede wszystkim odnosi się do samej istoty choroby. Zespół Downa związany jest bowiem z obecnością dodatkowego, trzeciego chromosomu 21.

 21.3 = 3 chromosomy 21 Leave no one behind

Tegoroczny Światowy Dzień Zespołu Downa będzie obchodzony pod hasłem „Leave no one behind, czyli nie zostawiaj nikogo w tyle. Z tej okazji na całym świecie zaplanowano mnóstwo imprez, wystaw, wykładów, którym głównym celem jest podniesienie społecznej świadomości nie tylko na temat życia, ale również potrzeb osób borykających się z tą chorobą.

Nie do pary włóż! Wiele organizacji wspierających Światowy Dzień Zespołu Downa zachęca wszystkich do założenia 21 marca kolorowych skarpetek i koniecznie nie do pary!

Tym właśnie drobnym gestem każdy może wyrazić swoją solidarność i potrzebę integracji z osobami dotkniętymi trisomią chromosomu 21. Kolorowe skarpetki nie do pary symbolizują społeczne niedopasowanie, odmienność, zróżnicowanie – wszystko, z czym muszą borykać się osoby dotknięte zespołem Downa na co dzień.

A zatem – jak jeden mąż 21 marca załóżmy kolorowe skarpetki i obowiązkowo nie do pary. Pokażmy, że nie są sami, że stanowimy z nimi jedność.

Wyszukiwanie na stronie

Polub nas!

Ostatnio w galerii