Dnia 19 lutego 2019r. w Świetlicy Wiejskiej w Raszówce odbyły się Gminne Eliminacje XXV Regionalnego, 64 Dolnośląskiego oraz XXIV Dolnośląskiego Konkursu Literackiego PEGAZIK. Kolejną edycję konkursu tradycyjnie już przygotowała Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Raszówce, a nad całością czuwała pani Agata Szczytyńska – nauczycielka języka polskiego i historii. Atmosferę twórczej rywalizacji podkreślała dekoracja sceny, na której pasł się uskrzydlony koń oraz wystawa książek przygotowana przez panie z Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszówce. Uczniowie obejrzeli także prezentację, w której pani Joanna Nyklewicz przybliżyła sylwetki patronów roku 2019. Gościem specjalnym eliminacji był Bartosz Chojnacki – Zastępca Wójta Gminy Lubin.

W konkursie jury oceniało prezentacje 27 uczniów ze szkół podstawowych w Krzeczynie Wielkim, Niemstowie, Raszówce, Siedlcach, Szklarach Górnych oraz Gimnazjum Wiejskiego w Lubinie. Komisja konkursowa w składzie: Barbara Tórz – Kierownik Referatu Oświaty, Magdalena Dubińska – Dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Lubin, Wioletta Olech – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszówce oceniała prezentacje pod względem doboru repertuaru, interpretację utworu, kulturę słowa i ogólny wyraz artystyczny.

Uczniowie szkół podstawowych z klas IV-VI wykonywali jeden utwór (poezja, fragment prozy lub poezja śpiewana)

Laureatami zostali:

I miejsce: Amelia Prętka ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krzeczynie Wielkim

II miejsce: Kinga Szumlańska ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Siedlcach

III miejsce: Alicja Waszewska ze szkoły Podstawowej im Orła Białego w Raszówce

wyróżnienie: Kamil Klimaszka ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Niemstowie

Uczniowie starsi, uczęszczający do klas VII – VIII szkół podstawowych oraz III klasy gimnazjum, rywalizowali prezentując dwa utwory ( poezja i fragment prozy lub dwa utwory poezji śpiewanej).

W tej grupie zwycięzcami zostali:

I miejsce: Wiktoria Ogłozińska ze Szkoły Podstawowej w Krzeczynie Wielkim

II miejsce: Nikola Koza ze Szkoły podstawowej im. Orła Białego w Raszówce

III miejsce: Zuzanna Szczypczyk ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Niemstowie i Dorota Sobuś ze szkoły Podstawowej im Orła Białego w Raszówce

wyróżnienie: Jakub Skibik ze szkoły Podstawowej im Orła Białego w Raszówce.

Oczekiwanie na werdykt jury, uczestnicy i goście spędzili na pogawędkach przy stole pełnym smakołyków przygotowanych przez panie ze szkolnej stołówki w Raszówce i mamy z Rady Rodziców. Marta Madejska

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2019