Get Adobe Flash player

17 października 2018r. uczniowie z naszej szkoły wybrali się na warsztaty edukacyjne do Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej w Dobkowie, pod opieką P. Anny Dobrzyńskiej, P. Mireli Skupień. Wsparcia udzieliła też mama jednego z naszych kolegów P. Bogusława Smaga.
Podczas warsztatów mieliśmy możliwość poszukiwania różnych minerałów w nieczynnym kamieniołomie. Były to głównie agaty, które jak się dowiedzieliśmy, są głównym bogactwem naszego regionu. Pod czujnym i fachowym okiem Pani geolog Marzeny Bieniek, mogliśmy sami poszukiwać minerały i skały. Zostaliśmy wyposażeni w odpowiedni sprzęt, tzn. okulary ochronne oraz młotki i wyruszyliśmy na poszukiwania skarbów :) Każdy z nas mógł wydobyte okazy oszlifować i wypolerować. Jeśli ktoś chciał można było je przeciąć, aby zobaczyć ich przekrój. Do tego celu mieliśmy udostępnioną pracownię kamieniarską.
W trakcie wyprawy do wnętrza naszej Ziemi i jej bogactw mogliśmy poznać podstawy rozpoznawania skał i minerałów oraz jakie mają zastosowanie w życiu codziennym. Na każdym etapie towarzyszyli nam edukatorzy, znawcy tego fascynującego świata. Poznaliśmy także, jak i gdzie powstają skamieniałości, jakie zwierzęta żyły wiele milionów lat temu. Mogliśmy przenieść się w czasie i odbyć niezwykłą podróż do początków powstawania Ziemi, naszej planety. Przeżyliśmy także, improwizowane trzęsienie ziemi oraz wybuch (erupcję) wulkanu. Było to niesamowite uczucie, trochę przerażające, ale też niezapomniane. Na zakończenie wycieczki mogliśmy się także sprawdzić podczas testu na wulkanologa :)
Wycieczka była niesamowitą przygodą. Sudecka Zagroda Edukacyjna w Dobkowie wprowadziła nas w świat wulkanów, poznaliśmy dzieje Ziemi oraz minerały, w jakie bogaty jest nasz region. Nie były to nudne wykłady, ale wspaniała przygoda, która wciągnęła nas wszystkich. To niezapomniane doświadczenie. Mogliśmy dotknąć i poczuć życie na Ziemi setki milionów lat temu. Malutką część tej historii mogliśmy zabrać ze sobą do domu w postaci wydobytych przez nas okazów. Za każdym razem, gdy na nie popatrzymy, będziemy mogli przenieść się w czasie i przypomnieć sobie, jak wyglądało życie wiele, wiele lat temu…
Dziękujemy pracownikom Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej za wspaniałą i niezapomnianą przygodę. Podziękowania należą się także, p. Annie Dobrzyńskiej, która zorganizowała i umożliwiła nam uczestniczenie w tej przygodzie.
Czekamy na następne przygody…
Ola Wiercińska :)

Wyszukiwanie na stronie

Polub nas!

Ostatnio w galerii