24 maja był dniem wyjątkowym dla uczniów klasy 3b ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Raszówce oraz klasy 3 ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Niemstowie. W tym dniu bowiem dzieci wraz z wychowawczyniami panią Marzeną Barską oraz panią Magdaleną Tworus wybrały się na 3 – dniową wycieczkę do Jura Parku oraz Parku Nauki i Ewolucji Człowieka w Krasiejowie, miejscowości, w której odkryto skamieniałe szczątki dinozaurów.

Na miejscu czekało na nas wiele atrakcji. Podróż po krainie dinozaurów rozpoczęła się od przejazdu przez "Tunel Czasu", który przeniósł nas w czasy, kiedy nie istniała Ziemia. Dowiedzieliśmy się jak powstała nasza planeta i pierwsze formy życia. Następnie wraz z przewodnikiem odwiedziliśmy "Pawilon Paleontologiczny", gdzie mogliśmy przez szklaną podłogę oglądać skamieniałości triasowych płazów oraz gadów i dowiedzieć się na czym polegają prace paleontologów. Obejrzeliśmy również prezentację na temat pojawienia się na Ziemi dinozaurów. Dzieci miały także okazję uczestniczyć w warsztatach paleontologicznych polegających na preparowaniu z gipsowego bloku „szkieletu” dinozaura. Dzień zakończyliśmy wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.

Drugi dzień naszego pobytu również obfitował w wiele atrakcji. Rozpoczęliśmy go spotkaniem z przewodnikiem, który oprowadził nas po ścieżce edukacyjnej, mierzącej 1500 metrów. Mieliśmy okazję obejrzeć 200 modeli dinozaurów, które zostały wykonane w rzeczywistych rozmiarach. Trasę zwiedzania zakończyliśmy wizytą w Oceanarium, w miejscu, w którym głębia oceanu przenika się z głębią trójwymiarowego przekazu. Zostaliśmy przeniesieni w świat podwodnego życia ogromnych gadów. W środku w oceanarium zamiast olbrzymich akwariów znajdują się multimedialne ekrany. Mogliśmy usłyszeć głosy tych zwierząt oraz poczuć drgania wywołane ich uderzeniami. Przy ostatnim ekranie dzieci przeżyły chwile grozy, gdy do wizjera podpłynął olbrzymi rekin i uderzył  z  taką siłą, że pękła szyba a obserwujące podwodny świat dzieci zostały ochlapane wodą. Następnie udaliśmy się na lekcję muzealną w Parku Nauki i Ewolucji Człowieka, w czasie której dzieci poznały podobieństwa i różnice pomiędzy człowiekiem, a innymi ssakami naczelnymi jako wynik procesów ewolucyjnych. Kolejną atrakcją były seanse w kinie 5D. Jest to ciekawa atrakcja JuraParku i nowoczesnym obiektem typu wielowymiarowego. Oprócz trójwymiarowego obrazu widzowie mogą doznawać także innych wrażeń zmysłowych: dźwiękowych, ruchowych, dotykowych, a nawet zapachowych. Te efekty pozwalają oglądającym przemienić się w aktywnych uczestników scen rozgrywających się na ekranie.

Ostatni dzień pobytu rozpoczęliśmy przygodą w futurystycznym hangarze z promem kosmicznym pod nazwą "Wehikuł czasu", który dokonuje skoków czasoprzestrzennych. W poczekalni rozmieszczone były różnego rodzaju interaktywne gry cyfrowe do dyspozycji temponautów.   Uczniowie - temponauci w odpowiednich kaskach w technice 3D wylecieli na orbitę wokółziemską . Po zaokrętowaniu na prom kosmiczny uczniowie udali się na niemal godzinną interaktywną podróż. Celem było poznanie ewolucji jako klucza do zrozumienia naszego pochodzenia – od prehistorii po współczesność. Po powrocie do rzeczywistości udaliśmy się do kina na film animowany pt. „Dobry Dinozaur”.

Każdego dnia uczniowie bez ograniczeń mogli korzystać z Parku Rozrywki, co zapewniło sporą dawkę zabawy i emocji dla wszystkich. Znajdują się tu karuzele, Statek Piracki, dmuchane zjeżdżalnie, automaty do gier, symulatory i trampoliny. Dzieci chętnie również korzystały z olbrzymiego placu zabaw z niekonwencjonalnymi przyrządami do zabawy.

To była bardzo udana, pełna wrażeń wycieczka, która na długo zapadnie nam w pamięci. M.B. i M.T.

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2018