Deszcz, śnieg, mgła i krótkie dni. To czynniki, które znacząco wpływają na widoczność pieszych na drogach. Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo i nośmy odblaski, one naprawdę ratują życie, bowiem pieszy w kontakcie z samochodem praktycznie nie ma szans.

Od 31 sierpnia 2014 roku obowiązek noszenia odblasków ma każdy pieszy poruszający się  po zmroku poza terenem zabudowanym. Odblask musi być umieszczony na ubraniu w widocznym miejscu dla kierowcy. W przypadku braku takiego odblasku można otrzymać mandat karny w wysokości do 100 zł.

Odblaski mogą uratować nam życie nawet w mieście. Każdy kierowca wie, że zimowa aura znacznie zmniejsza widoczność na drodze. Ponadto piesi w ubraniach o ciemniejszych barwach są słabo widoczni nawet na oświetlonych drogach. Dlatego policja apeluje by zawsze mieć przy sobie odblask umieszczony w widocznym miejscu. Odblask sprawia, że kierowca może nas zobaczyć nawet z odległości przekraczającej 100 metrów, przez co ma większą możliwość reakcji na to co dzieje się na drodze. Policja przypomina, że pieszy w kontakcie z samochodem praktycznie nie ma szans.

Bardzo prosimy rodziców o pilnowanie swoich dzieci, aby nie wychodziły z domu bez widocznego emblematu odblaskowego, zarówno podczas ferii zimowych, jak i w dniach nauki szkolnej.

(SR, LS, źródło: lubin.policja.gov.pl, ug.lubin.pl)

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2018