Drodzy Rodzice!

Zadbajcie o prawidłowy emocjonalny rozwój swojego dziecka, interesujcie się tym, czym zaczyna interesować się Wasza pociecha. Przede wszystkim chodzi o dostęp do Internetu i jego zasobów. Internet to wspaniałe narzędzie, z pomocą którego dzieci mogą zdobywać wiedzę, szukać cennych informacji ze świata nauki i kultury, a także utrzymywać kontakt ze znajomymi. Aby jednak Internet dobrze posłużył dzieciom, należy je nauczyć rozsądnego korzystania z jego zasobów. Najlepiej, aby dzieci uczyły się podstawowych zasad bezpieczeństwa w Sieci od rodziców. Niestety, rodzice często bagatelizują ten problem, tłumacząc się nieznajomością nowych technologii. To zrozumiałe, skoro kiedy sami byli dziećmi, nie było jeszcze Internetu. Ten fakt nie zwalnia jednak rodziców od zachowania czujności. Postęp technologiczny sprawia, że każde pokolenie odkrywa coś nowego. Rola rodzica jednak zawsze pozostaje taka sama. Nie chodzi o to, aby rodzice nagle zostali specjalistami od informatyki, ale o to, aby zobaczyli dobre strony Internetu i pokazali dziecku jak funkcjonować w nim bezpiecznie. Rodzicielską czujność wspomagają filtry rodzinne, które dorośli mogą samodzielnie zainstalować na domowym komputerze. W przypadku problemów należy szukać pomocy w firmach, które dystrybuują oprogramowanie lub skorzystać z rad znajomych. Filtr rodzinny nigdy nie zastąpi rodziców. Czujny rodzic rozmawiający ze swoim dzieckiem, plus dobre oprogramowanie to dobra recepta na sukces w wychowaniu dziecka do bezpiecznego korzystania z Sieci.

Dobre rady dla rodziców.

Pamiętaj, że znieważając, nękając innych w Internecie, wysyłając w Sieci groźby np. „zabiję cię”, „popamiętasz mnie” ,używając wulgarnych słów na portalach internetowych, podszywając się pod kogoś innego na czacie, portalu społecznościowym lub serwisie aukcyjnym, zamieszczając w Sieci muzykę lub filmy, których nie jest autorem… Twoje dziecko popełnia wykroczenie lub nawet przestępstwo! W zależności od wieku, dziecko lub rodzic może ponieść konsekwencje prawne. Pamiętaj, że anonimowość w Sieci, w praktyce nie istnieje,
a granica między głupim żartem a przestępstwem jest bardzo cienka.

Rodzice, warto znaleźć czas, skoro przyszłość naszych dzieci będzie oparta właśnie na wirtualnym świecie. Już teraz na naszych oczach rośnie pokolenie, które będzie w Sieci nawiązywać biznesowe kontakty, negocjować i podpisywać umowy. Jeśli zawczasu przygotujemy dziecko do bezpiecznego obcowania z Internetem, możemy być bardziej spokojni o jego przyszłość.