Get Adobe Flash player

Przerwy spędza samotnie. Po szkole szybko wraca do domu, siada przed komputerem lub czyta książkę. Nikt do niego nie dzwoni, nikt go nie odwiedza. Zapytany kogo chciałby zaprosić na urodziny, wzrusza ramionami. Czy każde dziecko musi mieć przyjaciół?

Dlaczego przyjaźń jest taka ważna?

Kontakty interpersonalne są ważne dla każdego dziecka i nastolatka. Spędzanie czasu w grupie rówieśników pozwala rozwijać umiejętności społeczne, uczy pracy w grupie i rozwiązywania konfliktów . Od tego, czy dziecko jest lubiane, w dużej mierze zależy jego poczucie wartości. Na bazie informacji, jaką dziecko dostaje od grupy, buduje swoją samoocenę. Są duże szanse, że dziecko, które nie miało znajomych w dzieciństwie, wyrośnie na wycofanego, mało asertywnego dorosłego, który będzie miał problemy z nawiązywaniem bliskich relacji międzyludzkich.

Skąd wiadomo, że coś jest nie tak

Maluch nie zawsze jest w stanie opowiedzieć o swoich problemach rodzicom. Czasem mama i tata przez długi czas nie zauważają, że coś jest nie tak. Skąd wiadomo, że dziecko nie ma kolegów? Przede wszystkim powinnaś uważnie słuchać swojej pociechy. Jeśli dziecko, zapytane o to jak było w szkole, udziela zdawkowych odpowiedzi, albo ze szczegółami opowiada o przebiegu zajęć, ale brakuje w tych relacjach informacji o rówieśnikach, powinnaś uważniej przyjrzeć się jego relacjom z kolegami. Spróbuj zadawać pytania pomocnicze, zapytaj z kim siedział dziś w ławce, co robił na przerwach, kogo chciałby zaprosić na swoje urodziny, z kim siedział w autokarze na szkolnej wycieczce. Odpowiedzi dziecka powinny pomóc Ci zorientować się, jakie relacje ma malec ze znajomymi ze szkoły.

Co powinno niepokoić

Sam brak opowieści o kolegach to jeszcze nie powód do niepokoju. Jeśli jednak Twoje dziecko niechętnie chodzi do szkoły, narzeka na poranne bóle brzucha, stało się apatyczne, unika rozmów o swoim dniu, często bywa smutne, szybko się denerwuje - powinnaś interweniować. Być może przyczyną takiego zachowania są jego szkolne problemy. Może okazać się, że chodzi o nadmiar obowiązków, ale przyczyną gorszego samopoczucia może być także osamotnienie.

Co robić

Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko nie jest lubiane, możesz mu pomóc. Przede wszystkim musisz udowodnić mu, że jest wartościowym, młodym człowiekiem. Buduj poczucie jego wartości. Często chwal swoje dziecko, podkreślaj jego najmniejsze osiągnięcia. Komplementuj je. Często problemy z nawiązywaniem relacji mają dzieci, które czują się gorsze od rówieśników, maluchy, którym wydaje się, że nie zasługują na przyjaźń. Jest duża szansa, że kiedy Twoje dziecko będzie lubiło samego siebie, inni też je polubią.

Jeśli Twoje dziecko nie ma przyjaciół w szkole, porozmawiaj z jego wychowawcą. Być może w klasie jest problem, o którym nie wiesz. Nauczyciel zna dzieci, obserwuje całą grupę, jest obiektywny. Jeśli ustalicie, że maluch faktycznie ma problem z nawiązywaniem relacji, możecie razem poszukać dobrego rozwiązania.


W szkołach, zwłaszcza podstawowych, spotykają się dzieci z różnych środowisk i grup społecznych. To może utrudniać nawiązywanie bliskich relacji. Oczywiście warto uczyć dziecko, że w przyjaźni różnice społeczne nie mają znaczenia, ale zdecydowanie łatwiej jest nawiązać bliską relację z kimś, kto jest choć trochę do nas podobny. Jeśli masz taką możliwość, zapisz dziecko na zajęcia dodatkowe. Wspólne zainteresowania mogą być początkiem dobrej przyjaźni.


Wyszukiwanie na stronie

Polub nas!

Ostatnio w galerii